Плоска покрівля: ПВХ або євроруберойд – що вибрати?

Вибір покриття для покрівлі завжди визначається завданнями, які буде виконувати дах. Сучасний будівельний ринок пропонує кілька варіантів покрівельних матеріалів, що наплавляються.

Всі вони об’єднуються в декілька груп:

  • бітумні,
  • полімерні термопластичні мембрани.

До першої групи належить рулонний руберойд на основі бітуму і його варіант єврорубероїд (бітум з полімерними домішками). До другої – покрівельні мембрани ПВХ, ТПО і ПІБ. Обидва варіанти підходять для верхнього покриття плоскої покрівлі. Також мембрану і єврорубероїд використовують як гідроізоляція в покрівельному пирозі при утепленні плоского даху.

Опис матеріалів

Рулонне бітумне полотно – це органічна речовина, до якої додають терпкий модифікатор (бітум). В результаті суміш виходить пластичною, стійкою до ультрафіолету, тепла і морозу. Термін служби та функціональність готового полотна залежить від типу модифікаторів. Для армування євроруберойду використовують: склотканину, склополотно або поліефірну основу.

Плоска покрівля: ПВХ або євроруберойд – що вибрати?

Термопластичні мембрани – це неорганічні полімери, які створюють синтетичним шляхом. Спеціальні добавки підвищують рівень міцності полотна на прокол, рівень водостійкості, вогнетривкості й рівень захисту від УФ-променів. Виробник пропонує полотно без сітки та армоване склополотном або сіткою з поліестеру.

Плоска покрівля: ПВХ або євроруберойд – що вибрати?

Способи укладання

Від способу укладання рулонного покриття залежить термін експлуатації всього даху. Бітумні, які наплавляються, потрібно монтувати за допомогою відкритого вогню. В результаті:

  • модифікатори, які входять до свіжого матеріалу, під впливом вогню згоряють і випаровуються;
  • з втраченими модифікаторами полотно втрачає пластичність, швидко стирається і приходить в непридатність раніше закінчення експлуатаційного терміну;
  • монтаж відбувається вручну, через що деякі ділянки можуть бути перегрітими або недостатньо нагрітими, що призводить до появи протікання;
  • хімічні речовини, які виділяються при нагріванні, шкодять здоров’ю людини.

Плоска покрівля: ПВХ або євроруберойд – що вибрати?

Полімерні мембрани при укладанні мають низку переваг:

  • зварювання полімерного полотна проводиться автоматичним апаратом, завдяки чому людський фактор зведений до мінімуму і результат робіт рівномірно якісний;
  • безвогневий метод розкочування є пожежобезпечним;
  • такі роботи через вартість обладнання виконують тільки професійні команди будівельних фірм, а значить, неякісне виконання робіт виключається.

Вимоги до підготовки поверхні під укладання

Бітумний вид покрівлі розкочують на рівній і сухій поверхні. Попередньо поверхню обробляють ґрунтовкою (праймером). Технічні рекомендації по ухилу – від 1,5 до 2%. Слід точно дотримуватися інструкції з підготовки поверхні до безпосередньо монтажу полотна з ряду причин:

  • руберойд характеризується низькою паропроникністю, тому його не можна укладати на вологий шар покрівельного пирога;
  • укладання на вологий шар призведе до здуття бітумного килима, нижні шари будуть гнити й покрівля прийде в непридатність дуже швидко;
  • на старий шар руберойду потрібно укладати новий, дотримуючись тієї ж інструкції;
  • якщо поверхня не досконально вирівняна, то з часом утворюються застійні зони з накопиченням води;
  • структура органічного волокна при замерзанні та відтаванні води приходить в непридатність.

Плоска покрівля: ПВХ або євроруберойд – що вибрати?

До поверхні під покрівлю з ПВХ пред’являють менше вимог. Мембрану укладають на очищену від великого сміття поверхню. Допускається мінімальний і нульовий ухил. Полімерне покриття краще, тому що:

  • паропроникне (монтаж можна робити поверх вологого шару покрівельного пирога);
  • надлишки вологи випаровуються з поверхні, не впливаючи на якість покриття (нульове поглинання води у ТПО мембран);
  • розділовий захисний шар виключає механічне пошкодження через нерівну основу;
  • в разі поновлення даху зі старим бітумним покриттям між шаром руберойду і ПВХ також укладають захисний шар.

Плоска покрівля: ПВХ або євроруберойд – що вибрати?

Міцність покрівлі з ПВХ і руберойду

На рівень міцності та відносне подовження бітумного матеріалу впливає вид армування:

  • поліестер забезпечує високу міцність на розрив і еластичність,
  • склотканина підвищує міцність полотна, але знижує еластичність,
  • армування скловолокном підходить тільки монолітним основам з мінімумом деформації.

При виборі типу євроруберойду потрібно враховувати площу поверхні даху. Крім армування, має значення концентрація зв’язувальних речовин в складі руберойду.

Полімерне полотно армують сіткою з поліестеру, заповнюючи осередки спеціальним складом. Так одночасно підвищується міцність і еластичність покриття. Показники міцності мембран ПВХ і ТПО у два рази вищі таких самих показників навіть кращого бітумного полотна (1100 H / 50 мм проти 450 Н / 50 мм). Найміцніший варіант мембрани – це полотно, армоване скловолокном. Відносне подовження ТПО – максимум 20%, а у ПВХ – 10-20%.

Як підсумок, полімерні матеріали краще за міцністю й еластичністю.

Стійкість до температур

На морозо- і теплостійкість бітумного покриття впливає тип і кількість модифікатора в суміші: СБС (стирол-бутадієн-стирол) і АПП (атактичний поліпропілен). Температурні характеристики якісного євроруберойду – від -20 до +90 ⁰С.

У полімерної мембрани високі температурні показники. Під час випробування матеріалу на морозостійкість полотно повністю складають за мінусової температури (євроруберойд не можна згинати більше, ніж на 45 градусів). Полімерне покриття відповідає стандартам нашої місцевості: ПВХ мембрани витримують до -30 ⁰С, ТПО – до -40 ⁰С, ПІБ (поліізобутіленові) – до -60 ⁰С. В умовах високої температури вони не змінюють якостей навіть при +100 ⁰С і вище.

Важливою рисою мембранного покриття є колір. Білий і сірий відтінки не дозволяють даху нагріватися, на відміну від руберойду, який в спеку може нагріватися до +80 ⁰С!

Яку покрівлю вибрати?

Порівняльний опис за кожним пунктом визначає мембранне покриття як найкращий варіант покрівлі. Технічні параметри полімерного полотна, технологія укладання, вимоги до підготовки поверхні набагато кращі й практичніші, ніж у руберойду.